بستن

پرورش استقلال در کودکان

۱۳۹۸/۰۱/۲۸ 144 بازدید
پرورش استقلال در کودکان

کودکان همانند بزرگسالان علاقه دارند که کارهایشان را خودشان انجام دهند و این نیاز به طور طبیعی و غریزی از سال های اولیه تولد او شروع می شود. والدین به عنوان یک حامی بزرگ تنها کاری که می توانند انجام دهند این است که کودک و نوزادشان را در راه رسیدن به خواسته هایش حمایت کنند، تا مهارت های جدید را به خوبی یاد بگیرند. چند نمونه وظایفی که مادرها و پدرها بر عهده دارند تا استقلال در کودکانشان را تقویت کنند به شرح زیر است:

1-      از اینکه کودک را تحت کنترل قرار دهیم و تمامی کار های او را انجام دهیم خودداری کنیم. کارهایی نظیر شانه کردن موهای او، کنار زدن موی کودک، تکاندن خاک از لباسش و ....(بگذاریم کودک مالک بدن خود باشد)

2-     درگیر نشدن والدین با جزئیات زندگی کودک و مدام حرفی را تکرار کردن (مانند موقع نوشتن مشق روی دفتر خم نشو،موهاتو بزن کنار، آب بینیتو با آستینت پاک نکن)

3-    در مورد کودک هر چند که کم سن و سال باشد جلوی روی خودش صحبت نکنید و از مقایسه کردن او با دیگران نیز به شدت جلوگیری کنید.

4-    بگذارید کودکتان حرفش را بزند و از خودش دفاع کند و از حرف زدن به جای او ممانعت کنید. (این کار بر روی استقلال کودک به شدت تاثیر گذار است)

5-    از اینکه کودکتان از انجام دادن کاری ترسی داشته باشد نگران نباشید و بگذارید که هر موقع از نظر ذهنی و جسمی آمادگی آن کار را داشت آن را انجام دهد. (او را مجبور به انجام کاری که دوست ندارد نکنید.)

6-     به جای اینکه هر دقیقه از کلمه ی نه برای کارهای کودکتان استفاده کنید می توانید از کلمات جایگزین آن استفاده کنید تا کودک تحت فشار قرار نگیرد، بعضی از کودکان یک « نه » صریح را جمله ای مستقیم علیه استقلالشان تلقی می کنند. (مثلا این کار درستی نیست تو نباید این کار رو انجام بدی را جایگزین یک نه صریح کنیم)

7-   اگر امکان دارد « بله » را جانشین « نه » کنید. ( می تونیم بریم بازی ؟ به جای « نه ، تو هنوز ناهار نخوردی» بگویید «بله، البته کمی بعد از اینکه نهار خوردی »)

8- برای فکر کردن کمی به خود وقت دهید . ( می تونم خونه دوستم بخوابم ؟ به جای « نه ،‌ تو هفته پیش اونجا بودی » بگویید « بذار در موردش فکر کنم » )


کودک
بازی کودک
استقلال کودکانه
پرورش استقلال در کودک
تربیت کودک